Změna velikosti písma

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Kotlíková dotace ve Zlínském kraji 2024
31
Letní turistická hra - Za krásami Hříběcích hor 2024
1
Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Volný čas a turistika > Naučná stezka

Naučná stezka - Příroda a okolí Střílek

autorka: Mgr.Ludmila Ludvová

Naučná stezka má 11 zastavení. Trasa vede nádherným prostředím Chřibů. Na deseti jsou informační tabule a jedenáctým zastavením je vzácná památka barokní hřbitov. Celá trasa je značena značkami, které určují naučné stezky. Je a bude v péči Základní školy a Mateřské školy ve Střílkách pod záštitou Obecního úřadu ve Střílkách a Krajské úřadu ve Zlíně. Délka trasy je okolo 6,5km.
Brožuru k naučné stezce je možné získat ve stánku u hřbitova nebo na Obecním úřadě.

Na trase se řiďte značkami, choďte po vyznačených cestách a neničte přírodu!

Zastavení č. 1  Mapa stezky

Naučná stezka Střílky

Zastavení č. 2  Čertovy kameny

Jsou to útvary z flyšového pískovce. Flyš je odborný termín z geologie, kterým se obecně popisuje různě mocný soubor sedimentárních vrstev, které jsou nejčastěji tvořeny z pískovců a jílů. Vznik se v této oblasti datuje pravděpodobně v období  Jury v druhohorách.

Kámen s otvory ve kterých je slyšet „vodu v kotli “

Kámen s otvory ve kterých je slyšet „vodu v kotli “

Třetí kámen snad s „tajným vstupem do podzemí “

Třetí kámen snad s „tajným vstupem do podzemí “

Zastavení č. 3  Zřícenina Stříleckého hradu, historie, základní údaje

Střílecký hrad pochází z období rané gotiky.Byl postaven v druhé polovině 13.století na nejvyšším kopci zvaném Hrad,v nadmořské výšce 551 m v severozápadní části pohoří Chřibů. Založení hradu je připisováno broumovskému purkrabímu Smilovi,který se psal jako Smil ze Střílek.

Majitelé a držitelé hradu byli také český král Jan Lucemburský, moravská markrabata Jan Jindřich a Jošt. V první polovině 15.století jej vlastnil král uherský a římský, později i český, Zikmund. Dalším majitelem byl jeho zeť Albrecht, vévoda rakouský, později i páni z předních moravských rodů z Cimburka, Hrotové z Rosic, z Lichtenburka, z Ojnic…

Hrad býval mocnou pevností ,často plnil funkci strážní i obrannou. Na počátku 16.století byl hrad již pustý. Ztratil svůj význam jako hrad strážní a jako panské sídlo už nevyhovoval. Téměř k úplnému zániku hradu došlo v době 30 leté války, kdy císař dal pustý hrad rozbořit z obavy, aby se tam švédská vojska neusadila.

Dnes se z rozsáhlého objektu zachovaly jen zbytky kamenných zdí.

zbytky kamenných zdí.

Podoba hradu  z konce 15.století

Podoba hradu  z konce 15.století

Zastavení č. 4  Ctiborův dub jeho historieCtiborův dub

Jde o torzo prastarého dubu s několika živými větvemi. Jeho historie sahá, snad až do roku 1358, kdy  koupil střílecké panství moravský markrabí Jan Jindřich od Ctibora z Cimburka. V mapách se strom objevuje, ale až v počátkem minulého století. Tehdy už v něm byla velká dutina Ve čtyřicátých letech v ní hoši rozdělali oheň, aby vykouřili uvnitř schované sovy. Oheň strom poškodil, ale ten přežil. Lidé i toto torzo chrání,  protože se se k němu váže řada pověstí. Jedna z nich vypráví o zbrojnošovi  Ctiborovi, který zachránil syna hradního pána před medvědem. Jako zbraň použil mladý doubek,  který vytrhl ze země. Medvěda zabil a na počest záchrany svého syna nechal pán hradu, dub zasadit. Ten vyrostl ke Ctiborově slávě.
Nyní je to už chráněná přírodní památka.

Zastavení č. 5  Savci lesasrnec

Veverka obecná, Kuna lesní

Myšice lesní, Lasice hranostaj

Rejsek obecný ( Ch ) , Tchoř tmavý

Ježek východní ( Ch ) , Liška obecná

Prase divoké , Jezevec lesní

Srnec obecný , Mývalovec kuní

Jelen evropský

Zastavme se u některých živočichů – například u jezevce. Je největší lavicovitá šelma v ČR, je samotář,  noční živočich, všežravec, staví si „ jezevčí hrady“.

jezevec

Zastavení č. 6  Studánka ( studýnka ) pod hradem, rozbor vody, blešivci

Pramen vody vytéká ze skály a nevysychá ani v největších vedrech. Podle pověstí se zde zjevovala nešťastná hradní paní. Bylo to vždy ve dne v době  od 12.00 do 13.00 hodin. Jedenkráte ji spatřil mladý dřevař, který si trhal třešně ptačinky ze stromu, který nedaleko studánky rostl, paní se zjevila u stromu a dívala se na něho. Jakmile však  odbila jedna hodina , přízrak se  rozplynul. Jindy stařeček ze Střílek odvážel s koňmi nedaleko studýnky vysekávku, koně se najednou ve 12.00 hodin  zastavili a odmítali jít dál, stařeček nic neviděl, ale cítil cizí přítomnost, úderem jedné hodiny se koně dali znovu do pohybu.

Studánka ( studýnka ) pod hradem

Za studánkou ve vodě žijí blešivci. Jsou znakem čisté vody. Jedná se o drobného korýše. Má tělo zmáčknuté ze stran. Pohybuje se v tekoucí vodě mezi rostlinami a kameny. Zimu přečkává zahrabán v bahně nebo v písku.

Obrázek blešivce obecného: (korýše)

Obrázek blešivce obecného mlok čolek

Zastavení č. 7  Mraveniště a život mravenců, společenský hmyz

Mravenec lesní ( Formika rufa ) – je to chráněný živočich, v jehličnatých

Mravenec lesní  vosa sršeň

Zastavení č. 8  Lesní rostliny

Dozvíme se, které rostliny jsou typické pro ekosystémy lesa a některé po cestě určitě uvidíte.

lesní rostliny

Zastavení č. 9  Ptáci

Zde jsou charakterizováni ptáci a vyobrazeni někteří z těch, kteří tady žijí. Je jich opravdu spousta, svým zpěvem nám zpříjemňují život a sběrem škodlivého hmyzu chrání náš les před škůdci.

datel

Podívejte se, co dokáže datel černý a jiní „lékaři stromů“ při hledání škodlivého hmyzu ve dřevě a pod kůrou.

Zastavení  č. 10  Větřák

Nabídne vám historii tohoto místa a organismy, které zde na ekosystému louky žijí. Zvláště pozoruhodná je kudlanka nábožná a křižák páskovaný, kteří se k nám přestěhovali z jižnějších částí ČR.

Větřák

Odtud můžete přejít dolů přes louku a ulicí Hřbitovní směrem do kopce přijdete k zastavení 11.

Zastavení 11  Barokní hřbitovhřbitov

Je to unikátní památka, kterou nesmíte vynechat. Jedná se o hřbitov s mohutnou kaplí a bohatou sochařskou výzdobou, vybudovaný v letech 1730 až 1743.  Pro svou originální koncepci je považován za skvost stavitelského a sochařského barokního umění. Hřbitov zaujímá rozlohu téměř 2000 m2. Je vyzdoben sochami od Gottfrieda Fritsche, některé vytvořil jeho bratr Josef Antonín.

  • V roce 2001 bylo deset soch ukradeno. V současné době je nahradily jejich kopie.
  • Od roku 1998 o něj pečuje občanské sdružení Za záchranu hřbitova ve Střílkách.
  • V roce 2010 byl hřbitov vyhlášen národní kulturní památkou. 

A to je konec naší naučné stezky. Doufám, že vám přinesla nejen poučení, ale také radost z pobytu v krásné přírodě. A příště zase na shledanou ve Střílkách.