Informace ke spolkům a bývalým občanským sdružením
Informace o terénní odlehčovací službě Chůvičky
Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie
Pozvánka na koncert skupiny Oboroh
Pozvánka na fotbalový turnaj Junior cup 2019
Pozvánka na Mezinárodní den jógy 2019
Pozvánka na výstavu obrazů Kateřiny Machytkové
Pozvánka na Školní akademii
Nabídka kuřic
Výsledky voleb do Evropského parlamentu konaných v obci Střílky

Úvod > Zájmové organizace > Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách

Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách z.s.

Sídlo sdružení: Koryčanská 47, 768 04 Střílky

Sdružení je dobrovolné, nezávislé, sdružující členy na základě společného zájmu a je právnickou osobou.

Od listopadu r. 2000 je zaregistrováno Ministerstvem vnitra České republiky.

Cíl činnosti sdružení

Barokní hřbitov ve Střílkách je významnou architektonickou památkou zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod r.č.6155. Byl postaven tehdejším majitelem stříleckého panství Amandem Antonínem Petřvaldským v letech 1730-1743. Vznikla mimořádně kvalitní památka barokního sepulkrálního stavitelství evropského významu. Její hodnotu dále zvyšuje bohatá sochařská výzdoba s promyšleným ikonografickým programem.

Z důvodu stavu hřbitova, který byl kvalifikován jako havarijní, došlo k zařazení obnovy této památky do vládního programu č.110 z roku 1995 Záchrany architektonického dědictví památek v havarijním stavu, který realizuje Ministerstvo kultury ČR. Finanční prostředky, které jsou z tohoto programu udělovány jsou omezené a z toho důvodu by se obnova památky značně prodloužila. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácnou kulturní památku, bylo založeno Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách, které svými aktivitami přispívá k urychlení prací na její obnově.

IMG_20190327_143313.jpg

Členy sdružení se mohou stát všechny osoby fyzické i právnické, kterým není osud stříleckého hřbitova lhostejný. Prvořadým cílem je získávat finanční prostředky nad rámec státních dotací, protože finanční prostředky vlastníka - Obce Střílky jsou značně omezené. Finanční prostředky získáváme zejména sponzorskými dary, sbírkami, prodejem brožur a turistických známek. Dalším z cílů sdružení je popularizovat tuto kulturní památku ve všech mediích a informovat veřejnost o jejím významu.

Výbor:

Marie Skřítková - předsedkyně - č. tel. 721818884
Milič Fojt - místopředseda
Milan Endlicher - pokladník
Milana Lavičková, Jiří Reiser, Ing. Marta Hungrová, Jaroslav David, Kateřina Vacková - členové výboru

Revizní komise:

Radomír Volák - předseda, Jan Šušlík, Miloslav Šušlík,  - členové

Finanční příspěvky na obnovu barokního hřbitova můžete zasílat na účet č. 170964611/0300.

Hřbitov je přístupný turistické veřejnosti od dubna do října denně od 9 do 17 hodin.

Vstupné pro jednotlivce s výkladem: 40 Kč.

Děti do 15 let zdarma!

Zájezd: vstupné 20 Kč/osoba, průvodce 150 Kč

Školní zájezd: vstupné 10Kč/osoba

Výklad s průvodcem pro zájezd je nutné předem objednat!

V případě zájmu je možno předem objednat průvodce v českém, anglickém a německém jazyce.

Kontakty:

Obecní úřad Střílky, č.tel. 573 375 012, 602 515 837,obec@obecstrilky.cz