Úvod > Zájmové organizace > Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách

Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách

Sídlo sdružení: Komná 184, 768 04 Střílky

Sdružení je dobrovolné, nezávislé, sdružující členy na základě společného zájmu a je právnickou osobou.

Od listopadu r. 2000 je zaregistrováno Ministerstvem vnitra České republiky.

Cíl činnosti sdružení

Barokní hřbitov ve Střílkách je významnou architektonickou památkou zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod r.č.6155. Byl postaven tehdejším majitelem stříleckého panství Amandem Antonínem Petřvaldským v letech 1730-1743. Vznikla mimořádně kvalitní památka barokního sapulkrálního stavitelství evropského významu. Její hodnotu dále zvyšuje bohatá sochářská výzdoba s promyšleným ikonografickým programem.

Z důvodu stavu hřbitova, který byl kvalifikován jako havarijní, došlok zařazení obnovy této památky do vládního programu č.110 z roku 1995 Záchrany architektonického dědictví památek v havarijním stavu, který realizuje Ministerstvo kultury ČR. Finanční prostředky, které jsou z tohoto programu udělovány jsou omezené a z toho důvodu by se obnova památky značně prodloužila. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácnou kulturní památku, bylo založeno Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách, které svými aktivitami přispívá k urychlení prací na její obnově.

Členy sdružení se mohou stát všechny osoby fyzické i právnické, kterým není osud stříleckého hřbitova lhostejný. Prvořadým cílem je získávat finanční prostředky nad rámec státních dotací, protože finanční prostředky vlastníka - Obce Střílky jsou značně omezené. Finanční prostředky získáváme zejména sponzorskými dary, sbírkami, prodejem brožur a turistických známek. Dalším z cílů sdružení je popularizovat tuto kulturní památku ve všech mediích a informovat veřejnost o jejím významu.

Výbor:

Marie Skřítková - předsedkyně - č.tel. 721818884
Milič Fojt - předseda
Ing.Jan  Šušlík - jednatel
Kateřina Žílová - zapisovatel
Milan Endlicher - pokladník
Jaroslava Pluhařová, Ing. Vladimír Lusík, Michal Čulík, Šárka Hromková - členové výboru

Revizní komise:

Jaroslav David - předseda, Miloslav Šušlík, Rudolf Lechner - členové

Finanční příspěvky na obnovu barokního hřbitova můžete zasílat na účet č.170964611/0300.

Hřbitov je přístupný turistické veřejnosti od dubna do října denně od 8 do 18 hodin. Vstupné dospělí 20,- Kč, důchodci a studenti 15,- Kč, děti 10,- Kč. V případě zájmu je možno předem objednat průvodce v českém, anglickém a německém jazyce.

Kontakty:

Obecní úřad Střílky, č.tel. 573 375 012, 602 515 837,obec@obecstrilky.cz