Sběr nebezpečných odpadů
Výkup jablek
Pozvánka na procházku lesem plných pohádek
Výkup jablek

Úvod > Zájmové organizace > Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách

Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách z.s.

Sídlo sdružení: Koryčanská 47, 768 04 Střílky

Sdružení je dobrovolné, nezávislé, sdružující členy na základě společného zájmu a je právnickou osobou.

Od listopadu r. 2000 je zaregistrováno Ministerstvem vnitra České republiky.

Cíl činnosti sdružení

Barokní hřbitov ve Střílkách je významnou architektonickou památkou zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod r.č.6155. Byl postaven tehdejším majitelem stříleckého panství Amandem Antonínem Petřvaldským v letech 1730-1743. Vznikla mimořádně kvalitní památka barokního sepulkrálního stavitelství evropského významu. Její hodnotu dále zvyšuje bohatá sochařská výzdoba s promyšleným ikonografickým programem.

Z důvodu stavu hřbitova, který byl kvalifikován jako havarijní, došlo k zařazení obnovy této památky do vládního programu č.110 z roku 1995 Záchrany architektonického dědictví památek v havarijním stavu, který realizuje Ministerstvo kultury ČR. Finanční prostředky, které jsou z tohoto programu udělovány jsou omezené a z toho důvodu by se obnova památky značně prodloužila. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácnou kulturní památku, bylo založeno Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách, které svými aktivitami přispívá k urychlení prací na její obnově.

IMG_20190327_143313.jpg

Členy sdružení se mohou stát všechny osoby fyzické i právnické, kterým není osud stříleckého hřbitova lhostejný. Prvořadým cílem je získávat finanční prostředky nad rámec státních dotací, protože finanční prostředky vlastníka - Obce Střílky jsou značně omezené. Finanční prostředky získáváme zejména sponzorskými dary, sbírkami, prodejem brožur a turistických známek. Dalším z cílů sdružení je popularizovat tuto kulturní památku ve všech mediích a informovat veřejnost o jejím významu.

Výbor:

JUDr. Pavel Matoušek - předseda - č. tel. 602711818
Milan Endlicher - místopředseda
Milana Lavičková, Jindřiška Sátorová, Milič Fojt  - členové výboru

Revizní komise:

Viktor Ganjuškin - předseda, Ing. Jan Šušlík, Jiří Raiser  - členové

Finanční příspěvky na obnovu barokního hřbitova můžete zasílat na účet č. 170964611/0300.

Hřbitov je přístupný turistické veřejnosti od dubna do října denně od 9 do 17 hodin.

Vstupné pro jednotlivce: 30 Kč.

Děti do 15 let zdarma!

Průvodce 150 Kč

Výklad s průvodcem pro zájezd je nutné předem objednat!

V případě zájmu je možno předem objednat průvodce v českém, anglickém a německém jazyce.

Kontakty:

Obecní úřad Střílky, č. tel. 573 375 012, 602 515 837,obec@obecstrilky.cz